Kitabında 14 aylık köpeği öldürdüğünü anlatan Cumhuriyetçi valiye tepki

ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, eski başkan ve Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump’la birlikte başkan yardımcısı adayı olarak seçim yarışına gireceği konuşulan Krisiti Noem’in kitabındaki bazı ifadeler ülkede tepkiye neden oldu. Noem, kitabında, av sezonunda bir gün içinde hem ‘eğitilemez’ olduğunu savunduğu bir köpeği hem de bir keçiyi öldürdüğünü kabul ediyordu. Krisiti Noem’in ifadeleri, Cumhuriyetçi Partili siyasetçilerin de tepkisiyle karşılaştı.

The Guardian’ın aktardığına göre, aynı zamanda Güney Dakota Valisi olan Noem’e tepki gösteren Trump’ın eski Beyaz Saray stratejik iletişim direktörü Alyssa Farah Griffin, kitapta okudukları karşısında dehşete kapıldığını söyledi. “Keşke bunları okumasaydım” diyen Griffin, “14 aylık bir köpek halen bir yavrudur ve eğitilebilir. Köpeklerdeki kötü davranışların büyük bir kısmı insanlardan düzgün bir eğitim almamalarından kaynaklanır. Köpekler, Tanrı’nın armağanıdır. Onlar koşulsuz sevginin bir tezahürüdür. Zahmetli olduğu için gereksizce bir hayvana zarar veren kişinin yardıma ihtiyacı vardır” diye konuştu.

NOEM: HEPİMİZ HAYVANLARI SEVERİZ AMA…

Güney Dakota Valisi Krisiti Noem, kitabında, 14 aylık köpeği Cricket’ten bahsetmiş, köpeğin avı ‘mahvettiğini’ ve bir komşu ailenin tavuklarını öldürdüğünü yazmıştı. “O köpekten nefret etmiştim” diyen Noem, Cricket’in ‘eğitilemez ve tehlikeli’ olduğunu savunmuş ve bir ‘av köpeği olarak değersizden de daha değersiz olduğunu’ iddia etmişti. Noem, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “O anda onu uyutmam gerektiğini fark etmiştim.”

Noem, ardından, Cricket ile birlikte çiftlikteki bir yere gidip onu vurarak öldürüşünü tasvir etmişti. Noem, kitabında ayrıca ‘asi’ bir keçiyi nasıl öldürdüğünü de anlatmıştı.

Noem, tepkilerin ardından yaptığı açıklamada, “Hepimiz hayvanları severiz. Ama bunun gibi zor kararlar bir çiftlikte her zaman verilir. Üzülerek ifade ediyorum ki 25 yıldır ailemizde olan üç atı da birkaç hafta önce uyutmak durumunda kaldık” dedi. Vali ayrıca ‘daha gerçek, dürüst ve medyanın nefesini kesecek, politik olarak doğru olmayan hikaye sözü’ verdi.

‘BİR İNSAN HASTA DEĞİLSE NEDEN BÖYLE BİR ŞEYLE BÖBÜRLENİR?’

Noem’in açıklamalarına yönelik tepkiler sürerken Trump’a yakın isimlerden Sarah Matthews da ‘Noem’in köpek yavrusunu öldürmesiyle ilgili twit’leri gördüğünde bunun başkan yardımcısı aday adayları tarafından ortaya atıldığını düşündüğünü ama daha sonra Noem’in bunu kitabında yazdığını fark ettiğini anlattı. Matthews, “Eğer bir insan hasta veya akli dengesi bozuk değilse neden böyle bir şeyle övünür emin değilim” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x