EFES-2024’te gurur dolu halk günü

Ege Ordusu Komutanlığı sevk ve idaresinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük müşterek tatbikatı olma özelliği taşıyan EFES-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nın “halk günü” faaliyeti bölümü, Seferihisar’ın Doğanbey Mevkiinde düzenlendi. Tatbikatın son provası olan halk gününde, askeri personelin aileleri ile şehit ve gazi yakınları yer aldı.

Kara bombardımanıyla başlayan faaliyet, topçu ve havan atışları ile desteklenen amfibi harekatıyla devam etti. Top ve komuta kontrol araçları havadan taşındı. Senaryo gereği, yaralı personelin helikopter ile seyyar sahra hastanesine tahliyesi yapıldı. Amfibi harekât kapsamında makinalı tüfek ve RPG-7 ile hedefler ateş altına alındı. Amfibi harekâtı destekleyen ateşler kapsamında topçu atışları yapıldı.

MAG tespit etti

Tatbikatta Hava Kuvvetleri hava muharebe devriyesi görevi icra edildi. Mayınlı saha ve tel engellerinden geçit açıldı. Senaryo gereği amfibi hedef sahasındaki muhasım denizaltı tespit edildi. Topçu, keskin nişancı ile amfibi hücum harekâtını destekleyen havan atışları gerçekleştirildi. Mayın Avlama Gemisi (MAG) mayın tespit etti. Otonom sualtı aracı ve mayın harbi dalgıçları ile teşhis edilen mayın imha edildi. Çıkarma harekatında, topçu atışları yapıldı. Ardından taarruz helikopteri hedefleri vurdu.

Akıncı TİHA vurdu

Tatbikatın ilerleyen aşamasında keşif, gözetleme ve ateş destek unsurları ile taarruz helikopterleri bölgeye intikal etti. Tespit edilen zırhlı düşman araçları imha edilerek tanksavarlar aracılığıyla ateş altına alındı. Muharebe arama kurtarma harekâtı ve hava savunması gerçekleştirildi. Uzman nişancı unsuru tarafından kritik hedefler, başarıyla vuruldu. Akıncı TİHA ve Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) hedeflere atış yaptı. Havadan lojistik ikmal desteği yapıldı. Tanklar bölgeye girerken, MİLAN ile SİHA hedefleri vurdu.

‘İçimizi açtı’

Tatbikatı yörük ekibiyle izleyen Hüseyin Topuz, “Tatbikat içimizi açtı. Dosta güven düşmana korku salan bir Türkiye var. İnşallah daha da ileriye gideceğiz. Tatbikatta çok gururlandım, neredeyse ağlayacaktım. Allah birlik beraberlik versin” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x