Devam kararı doğru mu? Eski hakemler canlı yayında tartıştı! ‘Sadece bir açı var’

Beşiktaş, Trendyol Süper Lig’in 33’üncü haftasında Ankaragücü’nü konuk etti. Kritik karşılaşmada Bahattin Şimşek düdük çaldı. Bahattin Şimşek’in yardımcılıklarını Esat Sancaktar ile Yusuf Bozdoğan üstlendi. VAR’da Dennis Johan Higler, AVAR’da ise Emre Kagın, Serkan Ok ile Alper Ulusoy görev aldı.

Beşiktaş – Ankaragücü maçının tartışmalı ‘devam’ kararını eski hakemler değerlendirdi. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da Deniz Çoban, Bahattin Duran ve Bülent Yıldırım çarpıcı yorumlarda bulundu.

İşte zorlu maçın tartışmalı kararı hakkında yapılan değerlendirmeler…

“59’uncu dakikada Beşiktaş’ın penaltı beklediği pozisyonda ‘devam’ kararı doğru mu?”

Deniz Çoban: Bu maçta yaşanması bir şans.

Bahattin Duran: Beşiktaş kazanamasaydı bu pozisyon çok konuşulurdu. Rashica’nın vuruşunda Ankaragücü forması giyen oyuncunun sağ koluna bakalım. 26 numaralı oyuncu, kolunu açıyor. Kolu yerde değil, belinin üzerinde. İlk amacı topun geçmesini engellemek mi? Yoksa hemen önündeki Muleka’yla bir mücadeleye giriyor. Muleka sebebiyle mi kolunu açıyor? Top kendi arkadaşına çarpıp geliyor. ‘Beklenmeyen top’ falan, onları söyleyemeyiz. Bu şekilde duruşunun nedeni ne? Muleka orada olduğu için onu kontrol edip, onunla mücadeleye girmekse o zaman ‘bariyer olmamış, topun geçmesini engellemeyi düşünmemiş, artık rakibiyle mücadele ettiği için o el orada’ diyeceğim. Bu açıdan ben ‘elini daha önceden açmış, topun geçmesini engellemek’ dedim. Sadece kale arkasında bir açı var, orada bu gördüğüm kadar net görmedim. Burada da o kadar açık gibi görünmüyor. İlk açıdan gördüğüm pozisyona ‘penaltı’ diyorum. Burada biraz kafam karışıyor. Ben sahada olsam, kararsız kaldım. Kararsız kaldığımda devam ettirirdim. Hakemin olduğu açıdan eli açık görseydim ‘penaltı’ derdim. Buna penaltı diyemem, hakemin devam kararı doğru. VAR açısından ilk açıyı hakem gördüyse, o da ‘penaltı’ derdi muhtemelen. Sonraki açılarla muhtemelen onu destekleyemedi. O yüzden de pozisyonda hakemin kararını destekledi. Yalnızca bu açıdan seyretseydim ben buna ‘penaltı’ derdim.

Deniz Çoban: Sahip olduğumuz bütün açılara baktıktan sonra fikrim çok net. Çok açık bir penaltı olduğunu düşünüyorum. Topa vurulduğu andan itibaren, kolu açık olan oyuncu topu görüyor. Arkadaşından sekse bile beklenmeyen bir top değil. İstese bu toptan elini kaçıracak kadar vakti var ama kaçırmıyor. Beyazlı oyuncuyla bir mücadeleye girmiş değil, beyazlı oyuncuyla beden bedene değil. Beyazlı oyuncunun da lacivertli oyuncuyla hiçbir işi yok. Bu gelen top, beyazlı oyuncunun koluna da temas ediyorsa bile temas ediyor olmasının da bir önemi yok. Beyazlı oyuncunun kolları doğal pozisyonda. Bu elle oynama kuralında yorum yapılırken vücudu genişletme vardı. Buna birde şunu ilave ettiler. Kolunu bariyer olarak kullanıyor mu? O ifadeye çok açık bir örnek olduğunu düşünüyorum ben bunun. Açık bir penaltı atlandı. Hatta el yükseltiyorum, buna VAR’ın mutlaka müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bahattin Duran: Ben bu açıdan beyazlı oyuncuya da kesin gelmiş gibi görüyorum.

Deniz Çoban: Beyazlı oyuncunun kolları doğal konumda, beyazlı oyuncunun arkasına ellerini koymuş. Bu top buradan geçmesin diye bariyer olarak.

Bahattin Duran: Beyazlı oyuncudan, çok yakındaki açık eline geldi?

Deniz Çoban: Beyazlı oyuncunun kolları doğal konumda.

Bülent Yıldırım: Top Kitsiou’nun ayağından sektikten sonra Jackson Muleka’nın koluna çarptı. Top çarptıktan sonra kol rakibine doğru açılacak. Ondan sonra da karambolde arkadaki oyuncuya çarpacak. Benim fikrim bu pozisyonda ‘devam’ yönünde. Bunun ‘bence kaçırmaya vakti vardı’ tezine ben katılmıyorum. Bence yoktu çünkü Muleka da kolunu kaçıramadı. Top ikisinin de koluna değecek. Önceden planlanmış, tasarımlı bir bariyer olarak değil de ikili mücadele esnasındaki birbirlerine temas gördüğüm için hakemin devam kararının doğru olduğunu düşünüyorum. VAR’ın müdahale etmemesinin de doğru olduğunu düşünüyorum.

Bahattin Duran: Zaten VAR şundan da müdahale etmemiş. Top Muleka’nın koluna gelmeseydi, oyuncunun açık olan koluna gelmeyecekti. Oyuncunun vücuduna gelecekti.

Deniz Çoban: Nasıl? Bu giden top, Muleka’nın koluna o derece çarptı… Göğsüne giden top, eline geldi öyle mi? Muleka’nın elini belli belirsiz sıyırıyor top.

Bahattin Duran: İlk gördüğüm açıda penaltıya yakındım. Farklı izlediğim açılarda hakemin kararına ve VAR’ın karışmamasına kesinlikle ‘doğru’ diyorum.

Bülent Yıldırım: VAR tartışmalı unsurları ve diğer açılardaki kanıtları sunamadığı için zaten karışmaz. Ben de kararın doğru olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x