Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimizin sandıkta bize ulaştırdığı beklentinin farkındayız ve gereğini yapacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Ülkemizin dört bir yanında AK Parti’nin millete hizmet davasını sırtlayan, ülkesi, milleti ve Türkiye’nin aydınlık istikbali için samimiyetle koşturan tüm kardeşlerimin her birine bufadan selamlarımı gönderiyorum. AK parti İstişare ve Değerlendirme toplantılarımızın 31’incisinde sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. İstişare toplantımızın ülkemiz, milletimiz ve demokrasimiz için şimdiden hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

“Son 3 seçimin kapsamlı muhasebesini yapacağız”

Son 1 yıldır ülkemizin gündemini kaplayan seçim maratonun tamamlanmasıyla siz kardeşlerimle beraber olalım dedik. İstişare toplantılarına devam edeceğiz. 1-2 Temmuz’da Belediye başkanlarımızla bir araya geleceğiz. Son 1 yılda yaşanan 3 seçimin de kapsamlı muhasebesini yapacağız.

AK Parti siyasetinin taşıyıcı kolonları; istişare, müzakere ve katılımcılıktır. Partimizin kuruluşundan itibaren istişareye önem verdik. Halkımızla aramıza mesafe koymadık, görünmez duvarlar örmedik. Siyaseti milletimiz için yaptık.

Bizi rakiplerimize göre avantajlı kılan husus bu. Yol gösterici eleştiriye her zaman açık olduk. Negatif ayrışmayı tüm yönleriyle kolaycılığa kaçmadan ele alacağız. Seçmenden geçer not alamayanlar takdirimizi kazanamaz. Vatandaşımızın beklentisini karşılayacağız.

Milletimizin başta değişim ve yenilenme talebi olmak üzere sandık sonuçlarıyla bize ulaştırdığı beklentilerinin tamamının farkındayız.

“Gedik açma girişimlerine fırsat vermeyeceğiz”

Milletimizle gönül köprülerimizi tekrar güçlendirirken AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın surlarında gedik açma girişimlerine fırsat vermeyeceğiz.

Siyaset, ülke ve millet için verilen çetin mücadelenin adıdır. Bizim lügatimizde siyasetin tek bir amacı vardır. O da millete hizmettir. Biri yanağımıza tokat atmaya yeltendiğinde diğer yanağımızı dönmedik, karşılığını verdik. Edepten hiç taviz vermedik ama edepsizliği de karşılıksız bırakmadık.

Kürtler, bu ülkede bir dönem uygulanan yanlış politikalar neticesinde ötelenmişlerdi. Hepsiyle biz kucaklaştık.

“‘Kazanıyoruz’ tiyatrosu Türk siyasetine ‘utanç’ olarak yazılmıştır”

FETÖ’nün servis ettiği argümanlar üzerinden Rusya ile aramızı bozma girişimlerinden, bölücü terör örgütü elebaşlarının rakibimiz için oy istemesine kadar nice operasyona maruz kaldık. Sandık sonuçları ortada olmasına rağmen seçim gecesi oynanan ‘kazanıyoruz’ tiyatrosu Türk siyasetinin utanç hanesine yazılmıştır.

“Türkiye’nin sorunları çözmeye odaklandık”

Deprem bölgesinin yeniden ihyası ve ekonomideki sıkıntılar başta olmak üzere Türkiye’nin sorunları çözmeye odaklandık. 31 Mart’ta seçim sonuçları farklı tezahür etti. AK Parti olarak milletin iradesini küçümseme gibi yollara gitmedik. Sonuçların kesinleşmesiyle tartışmaları geride bıraktık, seçimsiz 4 seneyi en iyi şekilde değerlendirmeye baktık.

“Kurban Bayramı öncesi Özgür Özel’i ziyaret edeceğim”

31 Mart seçimleri sonrası Özgür Özel bizi ziyaret etmişti. Kurban Bayramı’ndan önce ben de kendisini ziyaret edeceğim. Siyasette yumuşamanın bir tarafı iktidar ise diğer tarafı muhalefettir. Biz kutuplaşmanın tarafı olmadık. Siyaset belli çerçevede, belli sınırlar içinde yapılır. Yumuşama adı altında kimliğimizden, duruşumuzdan ve kırmızı çizgilerimizden taviz verecek değiliz.

Bizim siyasette referansımız hukuktur. Terör hukuk dışıdır. Terörü meşrulaştırmak hukuk dışıdır. Şiddet hukuk dışıdır. Darbe hukuk dışıdır. Sokak eylemleriyle darbe girişimi hukuk dışıdır. Aynı tavrı aynı hukuku muhalefetten de bekleriz. Bizden hukuksuzluk karşısında yumuşak bir tavır beklemesin.

Dar alanda siyaset olmaz. Bir elinde hançer tutanlarla diyalog olmaz. 15 Temmuz ihaneti sonrasında Yenikapı ruhu birilerinin ihtiraslarına kurban edildi. Milletimizin umutlarını artıran siyasetteki yumuşamanın bu sefer kelebek ömürlü olmamasını niyaz ediyoruz.

Hepimiz Türkiye’nin daha fazla refahlaşmasını istiyoruz. Teröre karşı ortak tavır geliştirmeden Türkiye’yi daha ileriye götüremeyiz.

Büyüme rakamları

Her alanda yoğun mesai içindeyiz. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,7 oranında büyüdü. Ekonomimiz Kovid-19 tedbirlerinin uygulandığı 2020 yılının ikinci çeyreğinden sonra üst üste 15 çeyrek büyüdü.

“İsrail’e karşı somut adım atan tek ülkeyiz”

7 Ekim’den bu yana İsrail’e karşı somut adım atan tek ülkeyiz. İsrail ile tüm ticari faaliyeti durdurduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x