Açlık Oyunları Serisine Yeni Bir Roman Ekleniyor!

Bu yeni kitap, serinin beşinci cildi olacak ve ilk romandan 24 yıl öncesine, 50’lerin Açlık Oyunları’nın hasatına gidecek. Hikaye, 18. yüzyılda yaşamış İskoç bir filozof olan David Hume’dan ve günümüzün yanlış bilgi sorunundan ilham alıyor.

Hasatın Şafağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

Scholastic, Hasatın Şafağı’nın 18 Mart 2025’te yayınlanacağını duyurdu. Bu, Collins’in hit distopik serisinin beşinci cildi olacak. Yeni kitap, 2008’de yayınlanan orijinal romandan 24 yıl önce ve Collins’in son kitabı The Ballad of Songbirds and Serpents’tan 40 yıl sonra geçen 50’lerin Açlık Oyunları’nın hasatıyla açılıyor.

Serideki yeri: Beşinci kitap

Geçen zaman: İlk romandan 24 yıl önce, Alaycı Kuş’tan 64 yıl sonra

Ana ilham kaynağı: İskoç Aydınlanması filozofu David Hume ve günümüzde yanlış bilginin yayılması sorunu

Collins, yeni romanında:

David Hume’un “gizli itaat” fikrini ve “çoğunluğun az sayıda kişi tarafından yönetilmesinin kolaylığı”nı ele alıyor.

Propagandanın kullanımı ve anlatıyı kontrol edenlerin gücüne odaklanıyor.

“Gerçek mi, değil mi?” sorusunun günümüzde ne kadar önemli hale geldiğini sorguluyor.

Açlık Oyunları:

İlk dört kitabı 100 milyondan fazla sattı ve onlarca dile çevrildi.

2010 yılında Alaycı Kuş’un yayınlanmasıyla ana seri sona erdi.

2020 yılında ilk kitaptan 64 yıl öncesini anlatan “A Ballad of Songbirds and Snakes” adlı birkitap yayınlandı.

Hasatın Şafağı hakkında daha fazla bilgi

Collins, önceki Açlık Oyunları kitaplarında Yunan mitolojisini ve Roma gladyatör oyunlarını kullanmıştı. Ancak gelecek roman için İskoç Aydınlanması filozofu David Hume’a atıfta bulunuyor.

Collins, yaptığı açıklamada, “Hasat Şafağı”nda David Hume’un gizli itaat fikrinden ve onun deyimiyle ‘çoğunluğun az sayıda kişi tarafından yönetilmesinin kolaylığından ilham aldım” dedi. “Hikaye aynı zamanda propagandanın kullanımına ve anlatıyı kontrol edenlerin gücüne daha derin bir bakış açısı kazandırdı. “Gerçek mi değil mi?” sorusu bana her geçen gün daha acil geliyor.”

Açlık Oyunları’nın ilk dört kitabı 100 milyondan fazla sattı ve onlarca dile çevrildi. Collins, Alaycı Kuş’un 2010’da yayınlanmasının ardından diziyi sonlandırmıştı. 2015’te “başka diyarlara geçme zamanının” geldiğini söyledi. Ancak dört yıl sonra, yeni bir kitap olan A Ballad of Songbirds and Snakes üzerinde çalıştığını açıkladığında okuyucuları ve yayıncılık dünyasını şaşkına çevirdi ve kitap 2020 yılında çıktı ve ilk kitaptan 64 yıl öncesini anlatıyor.

Hasatın Şafağı, Açlık Oyunları hayranları için merakla beklenen bir kitap olacak. Yeni nesil Katniss’lerle tanışmak ve Panem’in karanlık geçmişine daha da derinlemesine inmek için sabırsızlanıyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x